Çince Tercüman Arıyorsanız Doğru Yerdesiniz.

Category: Ningbo

Ningbo şehiri ZheJiang eyaleti'nin kuzeydoğu tarafında yer alan, Şanghay ve Hangzhou'la sınırlı olan şehir. Toplma yüz olçümü 9,365 km2, Toplam nüfüsü 5,910.000.   Ningbo şehiri ZheJiang eyaletindeki üç büyük ticari şehirden biri. Sanayı merkez hemde büyük liman şehiri. 1984 senesinde Çin halk cuhuriyeti tarafından ticari ve yatırımda "Açık Şehir" diye belirlendi. Ningbo şehiri çeşitli ağır ve hafif sanayiye sahip olan, özellikle Gemi üretimi, Tekistil, Makina sanayi, Petrokimya sanayi, Araba parçaları, Kırtasiye, Plastik ürün, Kalıp üretimi ve Hasas ekipman sektöründe ünlüdür.

Read More

NingBo Limanı 2007 senesinede NingBo limanı uluslararası ileri seviyedeki liman, Konteyner, Maden, Petrol, Kömür ve Akıcı kimyasalları ithalat hem ihracat eden ZheJiang eyaletindeki en büyük taşıma merkezi oldu. Bütün limanın taşıma hacmı 2.5 milyar ton, konteyner taşıma hacmı 7 milyon olarak, dünyadakı 15 büyük liman sırasına girmek için çalıştı. 2010 sene'sine kadar toplam mal gönderme hacmı 10 milyon konteynere ulaşıcak, Hemde Çin'deki en yoğun 4 liman halıne gelecek.


NingBo şehir'indeki Ekonomi kalkınma bölgeler 宁波开发区


Ekonomi ve Teknolojik kalkınma bölgesi 宁波经济技术开发区

Ningbo Ekonomi & Teknolojik kalkınma bölgesi. NingBo şehir'inim kuzeydoğu tarafı, BeiLün limanının arka tarafında yer alan, şehir merkez'inden 27 kilometre uzakta. 20 senelik gelişme tarihi olan, yatırım yatırmak için çok güzel olan bölgelerden biri. Ana yatırımcı şirketlerden Exxon Mobile, Dupont and Dow Chemical var.


Ningbo dövlet yüksek teknoloji sanayi kalkınma bölgesi 国家高新技术产业开发区

Bu kalkınma bölgesi 1999 senesinde tesis edilen. Bu bölge Ningbo uluslararası havaalanından 10 kilometre, NingBo limanindan 18 kilometre uzakta. Bu bölge Yangtaz nehir kenarındakı önemli olan  "teknoloji yenileme üssü". Sanayisi Kimyasal üretimi ve işlemi, biyoteknoloji/İlaç, Ham malzeme işlemi.

Bu bölgede Mıcrosoft Ningbo Teknik merkezi vb 145 araştırma ve geliştirme kurumu var. Sanyo (japonya), Eaton (Amerika), Daily Silver Microelectronics (Amerika), Sunpu-Opto semiconductor, NOVEL optics vb 2000 ‘den fazla şirket var.


NingBo vergisiz kalkınma bölgesi(宁波保税区)

Çin dövleti izin veren Çin'deki 15 vergisiz kalkınma bölgesinden biri, hemde ZheJiang eyaleti'ndeki tek vergisiz kalkınma bölge. Bu bölge 1992 senesinde Çin danıştay tarafından tesis edilen, toplam 2.3 km2 büyüklüğünde. Bu bölgenin 2008 senesindeki toplam üretim değeri 53.33 milyar RMB, hemde 2007 senesine göre %19.8 artış oldu.

Türkiye ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş Grobunun Çimtaş fabrikası bu kalkınma bölgede yerleşmiştir. www.enka.com


Nordic sanayi Parkı 宁波北欧工业园区

Nordic sanayi parki full yabancı sermayisile kurulan park.


NingBo'dakı başka Türk firmaları


NingBo OSKAR Tekistil fabrikası
NingBo OSKAR Diş ticaret şirketi
NıngBo Termostar fabrikası


NingBo'nun İlk'leri


Çin'deki ilk takım elbise. (Çin'deki en ünlü takım elbise üretici firma'lar bu şehir'de)
Çin'deki ilk takım elbise mağzası.
Çin'deki ilk takım elbise dizayn okulu
Çin'deki ilk büyük cep telefon üretici firma------Bird(波导)
Çin'deki en büyük ham petrol ithalat limanı---Beilün
Çin'deki en deri liman-----Beilün
Çin'deki ilk Çevre Yönetim Sistemi  ISO14001 sahip olan kağıt üretici firma-----NingBo APP Industrial Paper Business Unit (宁波中华纸业 )
Çin'deki ilk QS9000/ISO9001 kalite kontrol lisansına sahip olan elektrikli zil üretimci şirket----Ningbo East Electronics Ltd.(宁波东方电子有限公司)
Çin'deki ilk özel kurşun-asit  pil üretici şirket------NingBo Haihu Ltd(宁波海湖蓄电池有限公司)
Çin'deki ilk erkek elbise markası----Youngor(雅戈尔)
Çin'deki ilk kırtasiye markası-------Deli Group(得力集团)
Çin'deki ilk kalevi pil üetim merkezi-----Zhongyin (Ningbo) Battery Co., Ltd
Dünya'dakı en uzun körfezi köprüsü(Denizi geçen köprü)----Hangcou körfezi  köprüsü(杭州湾跨海大桥)
Dünya'dakı en büyük ütü üretim merkezi---Zhougang zhen(Cao gang cen周巷镇)

 
Category: Ningbo

Ningbo Şehrinde sadece bir tane Cami var.


Read More

NingBo Camisi 宁波清真寺 Ningbo Mosque

Türkçe adı: NingBo Camisi

Çince adı: 宁波清真寺(NingBo qing zhen si)

İngilizce adı: Ningbo Mosque

İnşa edilmiş tarih: Song döneminde inşa eddilmiş olan NingBo'dakı tek müslüman camisi.

Adres: 宁波市海曙区后营巷18号(Ningbo şi hey şu qü hou ying gang 18 hao).

Address: No.18 Houying Lane, Haishu District Ningbo

Telefon: 0574-8730 2495

Varan otobüs: 9,  20,  354,  560 Nolu otobülere binip 青少年宫站(Qing şao nien gong durağında). 380, 504 Nolu otobüslere binip 柳汀街(Liu ting jie durağında) ineceksiniz. Cami yerleşmiş olan yer biraz içeri sokakta olduğu için, en iyisi otobüsten inerken mutlaka ordakı insanlardan sorun.

Yeri: ( Taksile) 天一广场Centre Business District (Tien yi guang çang)'dan 10-15 dakka arası.

İlgili resimler:

 
Category: Ningbo

mevlana
Ningbo da yeni Türk Lokantası açıldı, detaylı bilgileri aşağıda gibidir:

 

Adı: Mevlana

adres: 地址:江北区人民路112号(大时代对面)
Telefon: 电话:0574-88482112

 

Read More

Lübnan Lokantası (bu Çin Müsülmanlarının açtığı lokanta, yemekleri fena değil)

Çince adı: 黎巴嫩餐厅 (Çince Telaffuzu: Li ba nin sen ting)

İngilizce adı: Lebanese Restaurant

Adres:海曙区镇明路320号(近月湖公园) (Hey şu qü cen ming lu 320 hao)

Açılış Saatleri: 11:00 – 23:00

Telefon: 0574-8731 5861

Fax:  0574-8725 3982

Araba park yeri: Var.

Toplma koltuk sayısı: 70

Varan otobüsler: 7, 501, 556 Nolu otobüslere binip 镇明小区(Cen ming şiao qü) durağında, 14, 238, 819 Nolu otobüslere binip 月湖公园(Yüe hu gong yüen) durağında ineceksiniz.

Yeri: Taksile NingBo Camisi'nden 10 dakka uzakta, NingBo Tien yi meydan'ından 5-10 dakka uzakta.

Not: NingBo'da Türk lokantası bulunmuyor. Bu lokanta Türk yemeklerine en yakın olan temiz ve gürültüsüz lokanta.

İlgili resimler:

 

 
Category: Ningbo

Maalesef Şanghay'dan NingBo'ya direk uçuş yoktur. Şanghay NingBo arası 2008 senesinden önce 360km, Şanghay'dan NingBo'ya gitmek yaklaşık 4 saat sürüyordu. 2008 senesi HangZhou(HangCou) Körfezi köprüsü (Deniz'i geçen köprü) inşası bitti, hamda Şanghay NingBo arası 120km kısaldı.


Read More

*Normalde Şanghay'dan NingBo'ya gitmenin hızlı hamda rahat iki yolu vardır, biri 上海虹桥火车站 (Shanghai Hongqiao Train station,Şanghay hongçiao huo çe cen(Tren istasyonu))'dan hızlı tren'le yanı baş harfı (D) olan tren'le NingBo'ya gelmek, öbürü  上海长途客运南站(Shanghai Long-distance passenger South Station, Şanghay çangtu ke yün nen cen(Otobüs istasyonu) yada上海长途汽车客运总站 ( Shanghai Long Distance Bus Transportation General Station, Şanghay çangtu çi çe ke yün zong cen)'dan otobüsle NingBo'ya gelmek, bu normalde 2-2.5 saat arası sürüyor.


Pudong uluslararası Havaalanı’ndan 上海虹桥火车站 (Shanghai Hongqiao Train station,Şanghay hongçiao huo çe cen)' gelme yolu:

Pudong Havaalanı’ndan Şanghay Hongqiao tren(上海虹桥火车站) İstasyonu’na gitme yolu aslı'nda çok kolaydır, siz sadece Metro 2 Hattı’na bineceksiniz.


Metro 2 hattı (Pudong Uluslararası havaalanı'ndan Doğu Xüjing durağına doğru gidiyor {East Xujing Station}), toplam uzunluk 60Km, 31 durak. Şanghay’ın Batı -Doğu taraf'ına giden bu metro Huang Pu nehir'inin iki taraf'ını bir birine bağlıyor, hamda şehir merkez'inden geçiyor.


Toplam sürüş saat’i 80 Dakka, Guang Lan durağında siz kısa metro’dan uzun metro’ya değişmeniz gerekiyor, çünkü sadece uzun sürelik metro 2 hattı Hongqiao tren istasyonu'na gidiyor.


Lütfen aşağıdakı harıta'dan yeşil renk'i izleyin:Metro 2 hattı (yeşil) Pudong uluslararası Havaalanı’ndan Hongqiao tren İstasyonu’na (虹桥火车站) gidiyor.


Eğerde metro sevmezseniz, o zaman havaalanının 1 Nolu otobüs'üne binebilirsiniz. Bu otobüste aynı anda sizi Pudong havaalanindan(浦东国际机场) Hongqiao tren istasyonuna(虹桥火车站)götürüyor.


Hızlı tren hakkında, Hızlı trenden başka tren'ler(D harfi olmayan) (en az 5-5.5 saat sürüyor) sizi NingBo’ya götürebilir ama bu tren'lere 上海火车南站 Şanghay güney tren istasyon'undan binmelisiniz.


Şanghay'dan NingBo'ya giden tren saat tarifesi:


(saat tariflerini daha net izlemek için tılayın)Şanghay'dan Ningbo'ya otobüsle geliş yolu:


Normalde Şanghay'dan Ningbo'ya gelmenin en kolay yolu otobüsle gelmektir, yanı Şanghay'dakı çeşitli otobüs istasyon'undan her gün NingBo'ya giden 40-50 arası otobüs vardır, hamda her 15 dakikada bir otobüs hareket eder. Bu otobüsler normalde 上海长途客运南站(Shanghai Long-distance passenger South Station, Şanghay çangtu ke yün nen cen) (yanı Şanghay güney tren istasyonu(Shanghai nen cen 上海南站) yanında) yada上海长途汽车客运总站 ( Shanghai Long Distance Bus Transportation General Station, Şanghay çangtu çi çe ke yün zong cen)dan haraket ediyor, hamda 2-2.5 saat arası sürüyor (bilet fiyatı 100RMB).  Bu otobüslere binerken NingBo'ya gidiş yolunda 杭州湾跨海大桥 HangZhou(HangCou) Körfezi köprüsü (Deniz'i geçen köprü)den geçiyor bu köprü toplam 36km uzunlukta dünyada ikinci sıradaki denizi geçen köprü. Eğerde Çin'e yeni gelmiş olsanız mutlaka bu köprüden geçmenizi tavsiye ediyorum.


 Pudong Uluslararası Havaalanı’ndan 上海长途客运南站(Shanghai Long-distance passenger South Station, Şanghay çangtu ke yün nen cen) (yanı Şanghay güney tren istasyonu(Shanghai nen cen 上海南站) yanında) gelme yolu:


  1. En kolay yol Havaalanı otobüsü ‘Line 7’ ye binmek, Line 7 direk Şanghay Nen Cen’e götürüyor, yaklaşık 1 saat sürüyor, bilet ücreti 20 RMB, yaklaşık 3.1 Dolar.
  2. Takside de gidebilirsiniz ama çok pahalı oluyor, yaklaşık 150 RMB, yani 23 Dolar.


Line 7 otobüs ve yol haritası:
 
Category: Ningbo

NingBo tekstil sektöründe ünlü şehir. Bir çok tekstil fabrikası kaliteli hamda fiyatları mantıklı ürünleri üretiyor, hamda ana olarak ihracat ediyor.

NingBo pazarında hediyelik ve kendinize uygun olan elbiseleri bulabilirsiniz. Normalde yabancılar en çok alan ürünler Cep telefon, Saat, Elbise.......

Aşağıda NingBo alışveriş yapmak için çok güzel olan market'leri tanıştırıyorum:

 

Kral Tapınak Marketi城隍庙市场 Chenghuang Temple Market

 

Türkçe: Kral Tapınak Marketi

Çince: 城隍庙市场(Chenghuang miao shi chang)

İngilizce: Chenghuang Temple Market

Add: 22 Xianxuejie, Ningbo

Adres: Ningbo şehri şian şue caddesi No.22 宁波市县学街22号 NO.22 Xianxue Street, Ningbo

Otobüs: No. 3, 12, 525

 

Bu markette normalde normal kalitedeki ucuz ürünler satılıyor, markette her çeşit elbise, ayakkabı, saat ve hediyelik eşyalar bulunuyor.

 

Tian Yi(Gök bir) Meydanı 天一广场 Tian Yi Square

 

Türkçe: Tian Yi (Gök bir) Meydanı

Çince: 城隍庙市场

İngilizce: Tian Yi Square

Adres: 浙江省宁波市海曙区华楼巷 Hua Lou Gang road, Haishu District Ningbo China .

Otobüs: No.525, 527, 12, 20, 302, 3, 357

 

 

Bu meydanda her çeşit ünlü markalı elbise, ayak kabı, saat ve hediyeli ürünler bulunuyor. Bu meydan Ningbo şehrindeki en kalabalık ve büyük alış veriş merkezinden biri. Bu meydan Ningbo şehir merkezinde, Kral Tapınak Marketi’ne çok yakın. Telefon ve Bilgisayar gibi elektronik ürünler satan mağazalarda burada yer alıyor.

 

Related Articles

İLETİŞİM

Çince Tercüman, Çince Rehber

iletişim: Ablet Uygur

WhatsApp:0086 186 0679 2126

Skype: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Cep Tel: 0086 186 0679 2126

Wechat: canpida